MARYLAND STATE ATHLETIC HALL OF FAME
HONOR ROLL OF INDUCTEES

1956
Frank “Home Run” Baker, Baseball
Jimmie Foxx, Baseball
Robert Garrett, Track
Babe Ruth, Baseball

1957
H.C. “Curley” Byrd, Football/Baseball
Vince Dundee, Boxing
Ned Duvall, Football/Baseball
Robert “Lefty” Grove, Baseball

1958
Charlie Keller, Baseball
Jack Slagle, Football
Theodore Strauss, Track
Mickey Whitehurst, Football/Track

1959
Joe Dundee, Boxing
Edwin Harlan, Football/Baseball
Eddie Rommel, Baseball
Burt Shipley, Football/Baseball

1960
“Bozey” Berger, Baseball/Basketball
Joseph M. George, Skeet Shooting
John Turnbull, Basketball/Lacrosse
Lenore “Kight” Wingard, Swimming
 
1961
Elizabeth “Toots” Barger, Bowling
Tom Kibler, Baseball/Football
Fred  Linkous, Basketball/Football/Lacrosse
Johnny Neun, Baseball

1962
Bill “Moon” Evans, Lacrosse
Buck Herzog, Baseball
Harry Jeffra, Boxing
Fritz Maisel, Baseball

1963
George “KO” Chaney, Boxing
Al Heagy, Basketball, Lacrosse
C. Loudes Johnson, Yachting
Bill “Swish” Nicholson, Baseball

1964
Valentine “Dutch” Lentz, Basketball
Bobby Pool, Lacrosse
Bill Schuerholz, Basketball
Bill Werber, Baseball

1965
Jack Bentley, Baseball Edward
Jacobs, Tennis
Douglas Lee, Wrestling
Edgar Allen Poe, Football
 
1966
Billy Guckeyson, Baseball/Basketball
Douglas Turnbull, Football/Lacrosse
Carl “Molly” Twigg, Football/Baseball
Bobby Williams, Football

1967
Albert Hobelman, Tennis/Volleyball
Philip Jackelski, Walking
John “Kid” Williams, Boxing
Harry Wright, Skeet Shooting

1968
Benny Alperstein, Boxing
Emery Lavelle Ensor, Horse Racing
Jessie Krajovic, Football
Tommy Thomas, Baseball

1969
Charley Ellinger, Football/Lacrosse
Donaldson Kelly, Basketball/Lacrosse
Dick Porter, Baseball
John N. Wilson, Basketball

1970
Joe Deckman, Football/Lacrosse
John Eareckson, Wrestling
Al Houghton, Golf
Pat Smithwick, Horse Racing
 
1971
Harry Baugher, Squash
Redmond Finney, Football/Lacrosse
Gene Shue, Basketball
Fred Stieber, Lacrosse/Badminton

1972
Al Kaline, Baseball
Jim Lacy Jr., Basketball/Squash
Gardner Mallonee, Lacrosse/Football
Bobby Matthews, Baseball

1973
Deane Beaman, Golf
John Donohue, Football/Lacrosse
Joe Gans, Boxing
Tommy Mont, Football/Lacrosse

1974
Sam Boulmetis, Horse Racing
Bill Brozey, Bowling
Judy Devlin Hashman, Badminton
Spike Webb, Boxing

1975
Ronald Abercrombie, Lacrosse
Joseph Aitcheson Jr., Horse Racing
Arthur Bragg, Track
John  Lambros, Basketball/Softball

1976
Tom Biddison, Lacrosse Bill Brown, Track
Jack Portney, Boxing
Tom Scott, Football/Lacrosse

1977
Darcey “Jake” Flowers, Baseball
Mrs. Maurice Glick, Golf
Bill McMillan, Pistol Shooting
Jack Scarbath, Football

1978
James C. “Red” Burman, Boxing
Edwin C.K. Calhoun, Skeet Shooting
Frank “Pat” Dengis, Running
William “Judy” Johnson, Baseball

1979
Thomas Joseph Byrne, Baseball
Mary Anne Downey Cooke, Golf
Gilbert L. Schuerholtz, Soccer
David Volk, Bowling

1980
Charles T. Bassler, Golf,
Rodney Breedlove, Football
Donald J. Christy, Powerboat Racing
Francis I. Foreman, Baseball

1981
Harry C. Clarke, Football
Millard Tuttle Lang, Lacrosse/Soccer
Nicholas T. Lee, Track
Charles “Butch” Schmidt, Baseball

1982
B. Warren Corkran, Golf
Donald E. Heinecke, Running
Jimmy McAllister, Boxing
Spencer Overton, Golf

1983
John J. Long, Basketball/Baseball
Alton C. Pierson, Powerboat Racing
Patricia A. Stephens, Badminton/Tennis
Warren W. Weaver, Tennis

1984
Calvert Johnson, Powerboat Racing
Pete Reynolds, Lacrosse/Football
Norwood Sothoron, Football/Lacrosse
John W. Voight Jr., Track/Baseball

1985
Chuck Foreman, Football
Lloyd W. Keaser, Wrestling
Debbie Meyer, Swimming
Babe Phelps, Baseball

1986
Steve Barber, Baseball
Jimmy Dietsch, Bowling
Calvin Hill, Football
Dave Patrick, Track

1987
Katherine Brooks, Skeet Shooting
Wayne Mulligan, Football
Jim Spencer, Baseball Larry Surock, Soccer

1988
Raymond Chester, Football
Charles Fenwick, Horse Racing
Dr. Ruth White Hooker, Fencing
Bill Hooper, Lacrosse

1989
Dick Bielski, Football
Emil Budnitz, Lacrosse/Soccer
Ernie Fischer, Wrestling

1990
Debbie Thompson Brown, Track
Joseph Cowan, Lacrosse
John Roberts, Auto Racing
Bob Robertson, Baseball

1991
George Cusick, Powerboat Racing
Tom Phoebus, Baseball
“Lefty” Stern, Basketball/Football
Tammy Davis Thompson, Track

1992
Brian “Moose” Haas
Nick Kropfelder, Soccer
Lois Warning McGean, Figure Skating
Marvin Webster, Basketball

1993
Mary Lou Bartram, Jousting
Arthur “Otts” Brandau, Football
Jean S. Fugett Jr., Football
Pam Shriver, Tennis

1994
Ralph M. Bogart, Golf
Tom Gatewood, Football
Phil Grove, Horse Racing
Reggie Lewis, Basketball

1995
James H. Belt Sr., Soccer
Lyn Brooks, Triathlete
Charles E. Ernst, Soccer
James T. Gaffney, Football
 
1996
Dudley Bradley, Basketball
Robert F. Fischer, Wrestling
Irv Pankey, Football
Vic Willis, Basketball

1997
Raymond Moore, Baseball
Charles V. Pittman, Football
Ron Swoboda, Baseball
Elmer Wingate, Football/Lacrosse

1998
William F. Currier, Football
William K. Morrell Jr., Lacrosse
David J. Pivec, Football
Wendy Weinberg Weil, Swimming

1999
Rico Chiapperelli, Wrestling
Carole Gittings, Bowling
Gerald Gray, Football
James “Mickey” Webster, Lacrosse

2000
Lloyd Bunting, Lacrosse
Walter C. Greiner, Golf
Randy McMillan, Football
Kelly Ward, Wrestling

2001
George Bartram, Jousting
Jack Fisher, Baseball
Andrew Maynard, Boxing
Ray Truszkowski, Softball

2002
Carlton Bailey, Football
Charles Messenger, Track
Bill Ripken, Baseball
Tim Wittman, Soccer

2003
Harold Baines, Baseball
Vincent Pettway, Boxing
Bill Vondenbosch, Softball
Calvin Williams, Football

2004
Harvey Alperstein, Boxing
Mike Bielecki, Baseball
Marty Lyons, Football
Edmund Thompson, Powerboat Racing

2005
Otto Greiner, Golf
Johnny Klippstein, Baseball
Cal Ripken Jr., Baseball
Bill Stromberg, Football

2006-2007
Steve Farr, Baseball
Antonio Freeman, Football
Tony Greene, Football
Vaughn Hebron, Football
Denny Neagle, Baseball
Greg Schaum, Football
Joe Speca, Soccer

2011
Sam Cassell, Basketball
Fred Funk, Golf
Tara Heiss, Basketball
Sean Landeta, Football
Travis Pastrana, Action Sports
Hasim Rahman, Boxing
Geoff Zahn, Baseball

2012
Danny Ferry, Basketball
Michael Frederico, Lacrosse
Jimmy Kappler, Lacrosse
Carol Mann, Golf
Sharmba Mitchell, Boxing
Mario Pino, Thoroughbred Jockey
Johnny Unitas, Football

2013
Mike Curtis, Football
Art Donovan Football
Lenny Moore, Football
Renaldo Nehemiah, Track/Football
Wes Unseld, Basketball
Danny Wiseman, Bowling

2014
Beth Botsford, Swimming
Tommy Brown, Football/Baseball
Brian Jordan, Football/Baseball
Kimmie Meissner, Figure Skating
Bob Scott, Lacrosse
Native Dancer, Thoroughbred Horse Racing

2015
Dr. Delverne”Del” Dressel, Lacrosse
Kevin Glover, Football
John Mackey, Football
Tom McMillen, Basketball
Jeff Pyles, Duckpin Bowling
Brooks Robinson, Baseball
Bernard Williams, Track